Picie wody to bardzo ważny proces, o którym jednak często zapominają zarówno dzieci jak i dorośli. Zwykle sięgamy po coś do picia w momencie, kiedy odczuwamy lekkie pragnienie, a to już sygnał, że organizm jest lekko odwodniony.
Najlepiej jest mieć butelkę wody zawsze ze sobą – włożyć ją dziecku do plecaka, aby mogło napić się w drodze do i ze szkoły, w trakcie przerwy czy na zajęciach w-f.
Jest to ważne szczególnie latem, gdy dzieci więcej się pocą, ale nie tylko, bo zimą z kolei dochodzi do wysuszenia błon śluzowych ze względu na ujemne temperatury. Aby dobrze się czuć należy pamiętać o regularnym piciu wody.
Pomocne mogą być w tym celu różne aplikacje, które przypominają o nawodnieniu.
Na szczęście wodę do organizmu dostarcza się także poprzez jedzenie, w tym w szczególności zupy, warzywa i owoce oraz picie innego rodzaju płynów, także soków czy herbaty. A co daje picie wody i ile wody powinny pić dzieci?
Co daje picie wody?
Picie wody przede wszystkim sprawia, że w organizmie mogą zachodzić wszystkie niezbędne procesy, w tym trawienie czy wydalanie. Ponadto spożywanie wody wpływa korzystnie na wygląd i samopoczucie. Skóra dzieci, które dużo piją jest zdrowa, promienna i szybciej się goi. Dobre nawodnienie ogranicza także nieprzyjemne swędzenie czy występowanie egzemy. Dużo wody powinny pic także dzieci zmagające się z alergiami. Odpowiedni poziom wody sprawia, że śluzówki oczu i nosa pracują zdecydowanie lepiej. Woda również sprawia, że dzieci są bardziej energiczne i mają więcej siły na zabawę z rówieśnikami, a dlaczego jeszcze warto pić wodę?
- Dobrze gasi pragnienie – woda naturalna jak i gazowana bardzo dobrze gasi pragnienie. Dzięki braku dodatkowych, niepotrzebnych substancji dostaje się szybko do komórek i gasi pragnienie.
- Jest zdrowa – woda w Polsce, nawet ta prosto z kranu zwykle jest bezpieczna, ale lepiej jest dodatkowo używać specjalnych filtrów lub np. dzbanków filtrujących, które wychwycą niepożądane cząsteczki. Woda sama w sobie jest jednak najzdrowsza z dostępnych dla człowieka napojów.
- Transportuje witaminy i cenne składniki – woda odpowiada ponadto za transport cennych witamin i pozostałych składników, które trafiają do organizmu razem z pożywieniem czy suplementami.
- Reguluje temperaturę ciała – woda skutecznie chłodzi organizm latem i ogrzewa zimą. Wspomaga więc naturalną regulację temperatury ciała.
- Pozwala na efektywniejsza naukę – woda wspomaga myślenie i szybkie reagowanie. Dzieci, które piją mniej wody są ospałe i rozdrażnione.
- Obniża podatność na choroby –udowodniono, że regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody sprawia, że jesteśmy zdrowi i mniej podatni na choroby bakteryjne i wirusowe.
- Sprzyja pracy mózgu – czysta woda wspomaga naukę i pracę mózgu, co jest szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym.
- Przenosi tlen do komórek – woda odpowiada za transport tlenu, który jest wykorzystywany przez komórki w ludzkim organizmie. Dzięki wodzie lepiej pracują praktycznie wszystkie układy ludzkiego ciała.
Warto przede wszystkim wyrobić w dziecku nawyk sięgania po wodę, a nie po słodkie soki czy napoje gazowane, które zawierają dużo kalorii, ale także dodatkowych niepotrzebnych substancji takich jak barwniki, koncentraty czy substancje słodzące.
Słodkie napoje powodują wiele problemów, w tym podnoszą poziom cukru we krwi, przyczyniają się do otyłości, a także mają wpływ na niszczenie się zębów. Dobrze jest dawać dziecku dobry przykład i także samemu pić jak najwięcej wody, a unikać innych napojów.
Warto pamiętać, aby woda była zawsze dostępna w domu. Jeśli zostawimy dziecku pieniądze na zakup drugiego śniadania to prawdopodobne jest, że kupi ono niekoniecznie wodę, a inne napoje. Aby mieć pod kontrolą co pije dziecko można kupić mu szczelny bidon, który można napełnić wodą, a przy okazji zabezpieczyć plecak i książki przed zamoczeniem.
Bidony dla dzieci to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Można do nich przelewać np. wcześniej przefiltrowaną wodę z kranu lub wodę gazowaną, jeśli posiadamy w domu saturator.
Ile wody powinny pić dzieci w wieku szkolnym?
Dzieci w wieku szkolnym potrzebują praktycznie tyle samo wody dziennie, co osoby dorosłe. Najlepiej jeśli piją na dobę około 2100 ml.
Badania pokazują, że dzieci w Polsce piją jednak zdecydowanie za mało, bo zaledwie jedną szklankę wody dziennie.
To ogromna dysproporcja między zaleceniami, a stanem rzeczywistym. Warto więc już od najmłodszych lat kształtować w dziecku postawę zakładającą zachowywanie racjonalnej diety i przyswajanie odpowiedniej ilości płynów.
Dobrze jest również nauczyć je pić częściej, a małymi łyczkami, wtedy woda lepiej się wchłania. Warto także zwrócić uwagę na jakość spożywanej wody.
Można kupować specjalną wodę mineralizowaną, która zawiera odpowiednie witaminy oraz makro i mikroelementy.