Bidon dla dziecka do szkoły – w jaki model warto zainwestować?

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, aby dziecko zachowało zdrowie i dobrą kondycję. Udowodniono, że dzieci, które spożywają odpowiednią ilość wody lepiej się uczą i łatwiej jest im się skoncentrować. Najbardziej wskazane jest spożywanie przez dzieci i dorosłych zwykłej wody niegazowanej.

Jaką wodę powinno pić dziecko?

Z diety najmłodszych należy wykluczyć kolorowe, przesłodzone i gazowane napoje, które mają bardzo dużo kalorii i niepożądanych substancji. Bidon to dobre rozwiązanie, aby zapewnić dziecku niezbędną dawkę wody dziennie. Najlepiej sprawdzi się butelka ze stali nierdzewnej, która jest lekka, a ponadto nie ulega korozji.

Zanim jednak przelejemy wodę do bidonu dziecka dobrze jest poddać ją filtracji np. poprzez użycie specjalnego dzbanka z filtrem. Woda w dużej części Polski nadaje się do picia bezpośrednio z kranu, jednak może być zbyt twarda lub posiadać w składzie niepożądane substancje, które trafiają do niej przez drogę, jaką woda pokonuje rurami do domów.

Dobre nawyki to podstawa!

Dobre nawyki, to umiejętności, które warto trenować już od młodości. Wśród nich znajduje się np. stosowanie zdrowej diety, uprawiania sportu, a także spożywanie odpowiedniej ilości wody. O piciu przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy już organizm się tego domaga, a to znak, że już mamy do czynienia z postępującym odwodnieniem. Warto spożywać wodę przefiltrowaną z kranu, co nie tylko jest bardziej ekologiczne, ale także sprzyja oszczędnościom. Oczywiście można także kupować wodę butelkowaną. Warto mieszać wówczas wodę wysokozmineralizowaną ze zwykłą, aby dostarczyć najmłodszym niezbędnych mikro i makroelementów oraz pierwiastków, ale nie w zbyt dużej ilości. Warto wiedzieć jaką ilość wody powinno spożywać dziecko:

 • dzieci w przedziale wiekowym pomiędzy 7, a 9 r. ż. powinny pić około 1900 ml wody dziennie,
 • dziewczęta w wieku 10-12 lat powinny pić 2100 ml wody, a w wieku 13-15 2200 ml,
 • chłopcy w wieku 10-12 lat powinni pić 2400 ml wody, zaś w wieku 13-15 lat 3000 ml.

Początkowo takie ilości, szczególnie te zalecane w nastoletnim wieku wydają się bardzo duże, jednak należy pamiętać, że woda i płyny spożywane są także za pośrednictwem zup, smoothie, owoców oraz warzyw. Picie herbaty czy soków również pomaga w nawodnieniu organizmu.

Gdy organizm nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości wody od razu się „buntuje”. Nawet niewielkie braki w spożyciu wody mogą powodować ból głowy, osłabienie, problemy z koncentracją i snem, podwyższenie temperatury ciała, a w skrajnych przypadkach zasłabnięcie i utrzymujące się przyspieszenie akcji serca. Odwodnienie można rozpoznać po następujących symptomach:

 • zawroty i ból głowy,
 • senność,
 • utrzymujące się pragnienie,
 • wzdęty brzuch,
 • suchość w jamie ustnej,
 • ciemny mocz.

Jaką butelkę na wodę wybrać dla dziecka?

Aby dziecko spożywało odpowiednią ilość wody warto o to zadbać także kiedy przebywa poza domem. Pod opieką rodziców o wiele trudniej o odwodnienie pociechy niż w szkole. Podczas nauki, zabawy z innymi dziećmi, zajęć w-f dostęp do świeżej wody jest szczególnie ważny. Warto przygotowywać dziecku codziennie bidon pełen wody, najlepiej nalanej rano przed wyjściem z domu, aby była świeża. A Jaką butelkę na wodę warto wybrać dla dziecka?

 • Pojemność – to jeden z parametrów na jaki na pewno warto zwrócić uwagę. Butelka nie powinna być za duża, aby nie była zbyt dużym obciążeniem dla podopiecznego. Dobrze sprawdzi się butelka ze stali nierdzewnej 500 ml, butelka ze stali nierdzewnej 750 ml, butelka ze stali nierdzewnej 1000 ml dopasowana do wieku i potrzeb dziecka.
 • Wygodne otwieranie – korek, który zakrywa bidon powinien być szczelny, a ponadto pozwalać na łatwy dostęp do wody.
 • Materiał – najlepiej sprawdzi się butelka dla dzieci ze stali nierdzewnej, która jest nie tylko lekka, ale także odporna na działanie wody. Ponadto tego typu butelka nie wpływa na smak wody.
 • Wykończenie – butelka na wodę powinna być szczelna, aby nie zalała książek czy sportowej torby dziecka.
 • Atesty – ważne są również wszystkie atesty, które świadczą o bezpieczeństwie wykorzystanych materiałów i dopuszczeniu do kontaktu z żywnością. Butelka ze stali nierdzewnej dla dzieci nie zawiera plastyfikatorów oraz BPA.
 • Wygląd – może wygląd nie będzie najważniejszym kryterium dla rodziców, ale dla dziecka już z pewnością tak. Warto więc wspólnie wybrać bidon, który spodoba się dziecku.

Bidon to funkcjonalny gadżet, który pomoże każdemu maluchowi wyrobić dobre nawyki. Dzięki temu rodzice będą w stanie kontrolować, co pije dziecko w szkole i poza domem. Jeśli chcesz, aby dieta Twojej pociechy była zdrowa, wybierz taki model, który spodoba się maluchowi. Masz wtedy gwarancję, że woda będzie pita ze smakiem!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]