Jak dbać kręgosłup dziecka? 5 ćwiczeń

dzieci w wieku szkolnym
Na kręgosłup dziecka czyha wiele zagrożeń. Niektóre z nich mogą wynikać z nieprawidłowych nawyków jak np. garbienie się czy niesprzyjające utrzymaniu poprawnej sylwetki obowiązki jak np. noszenie ciężkiego plecaka do szkoły. Dlatego już od samego początku należy czuwać nad kompleksowym rozwojem dziecka i chronić jego kręgosłup. Nawet małe dziecko można szybko zaktywizować poprzez chodzenie na basen, jazdę na rowerze czy wspólne wykonywanie ćwiczeń. W wielu przedszkolach czy zerówkach organizowane są zajęcia korekcyjne, na których dzieci mogą poćwiczyć i nauczyć się jak zachować dobrą postawę. Warto poznać łatwe ćwiczenia na proste plecy, które można samodzielnie wykonywać w domu.

Ćwiczenia na prosty kręgosłup dziecka

Jakie ćwiczenia warto powtarzać, aby zachować zdrowy kręgosłup? Okazuje się, że rozwiązań jest bardzo dużo, a efektywne ćwiczenia można także wykonywać w domu.
  • ściąganie łopatek – to ćwiczenie, które najlepiej wykonywać na siedząco – na macie a nawet krześle. Dziecko może je powtarzać podczas odrabiania lekcji. Chodzi w tym o wyrobienie prawidłowego nawyku i ściąganie łopatek do tyłu. Takie działanie pomaga zachować proste plecy.
  • mostek – to ćwiczenie rozciąga i wzmacnia kręgosłup. Dziecko musi położyć się na plecach, wywinąć dłonie w drugą stronę i oprzeć na macie, a następnie na tych rękach musi się podnieść i wyprostować nogi w kolanach. Mostek jest nieco wymagającym ćwiczeniem i warto asystować dziecku podczas jego wykonywania.
  • samolot – to bardzo podobne ćwiczenie do mostka tylko wykonywane jakby w drugą stronę. Dziecko kładzie się na brzuchu i podnosi ręce i nogi do góry, przypominając samolot. „Samolot” skutecznie wzmacnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa i pomaga zachować prawidłową postawę.
  • syrenka – ćwiczenie to nazywane bywa również foką. Rozpoczyna się od położenie się na płasko na brzuchu, następnie podparcia się na obu wyprostowanych rękach i podciągnięciu stóp do wygiętej do tyłu głowy. Im bliżej uda się dziecku dosunąć stopy do głowy tym lepiej.
  • kołyska – to ćwiczenie uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Pozwala na relaks, a także rozciągnięcie mięśni pleców. Dziecko powinno usiąść na macie, a następnie przyciągnąć obie nogi do siebie za pomocą objętych rąk. Ciało można delikatnie rozbujać do przodu i do tyłu imitując kołyskę.

noś to - blog

Bardzo dobrze na kształtowanie sylwetki wpływa również pływanie. W wodzie ciało jest zdecydowanie lżejsze, dzięki czemu można przybierać różne pozy. Warto nauczyć dziecko pływania na plecach, które wymaga pracy wszystkich mięśni i bardzo dobrej koordynacji całego ciała. Im wcześniej zabierzesz dziecko na basen tym lepiej. Kolejną bardzo pożądaną aktywnością na zdrowy kręgosłup jest jazda na rowerze. Podczas jazdy wzmacniają się mięśnie nóg, ale także brzucha, które pomagają utrzymać równowagę i prawidłową postawę.

Wady postawy u dzieci

Do najpopularniejszych wad postawy u dzieci należą:
  • lordoza – lordoza tworzy tzw. plecy wklęsłe. Choroba ta polega na znacznym pogłębieniu wklęśnięcia pleców na odcinku lędźwiowym. Wielkość zmiany uzależniona jest od co najmniej kilku czynników takich jak wiek, predyspozycje genetyczne, budowa ciała, waga i kilka innych. Lordozę należy korygować, bo może się pogłębiać i powodować nawet przewlekłe bóle, zaburzenia trawienne, bóle głowy, zaburzenia pracy nerek.
  • kifoza – kifoza to postępujące pogłębienie się wygięcia kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym i krzyżowym. Kręgosłup naturalnie wygina się w tym odcinku, aby utrzymać postawę i głowę, jednak kifoza to patologiczne wygięcie, które z czasem prowadzi do bólu a także problemów z oddychaniem.
  • skolioza – skolioza polega na wygięciu kręgosłupa w odcinku piersiowym i nierównym ustawieniem łopatek, barków i miednicy. Występuje tzw. skolioza czynnościowa (stanowi 70% wszystkich skolioz i nieleczona może przekształcić się w skoliozę strukturalną). Skolioza strukturalna charakteryzuje się kilkoma łukowatymi wygięciami kręgosłupa. Skoliozę rozpoznaje się na podstawie wykonanego badania rentgenowskiego na którym widać wszystkie zakrzywienia kręgosłupa. Nieleczona skolioza prowadzi do pogłębiania się zmian zwyrodnieniowych, a także bólu i ograniczenia ruchliwości.
  • garbienie się – garbienie się również jest niepokonującą zmianą, którą należy leczyć. Garbieniu sprzyja przesiadywanie przy biurku przed komputerem, ale także korzystanie ze smartfona, kiedy to odruchowo zarówno dzieci jak i dorośli pochylają się do przodu.
  • płaskostopie – utrzymujące się płaskostopie po skończeniu przez  dziecka 4. roku życia wymaga leczenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do pogłębiania się wad i rozwinięcia innych deformacji stóp. Płaskostopie, czyli inaczej „platfus” leczy się przy pomocy specjalnych wkładek i butów ortopedycznych.
  • koślawość kolan i stóp – koślawość kolan i stóp występuje gdy od wysokości kolana w dół kończyny są odchylone na bok w stosunku do linii prostej ciała. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale także zdrowotny. Koślawość prowadzi do pogłębiającego się zwyrodnienia i

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]