Jak wybrać ergonomiczny plecak dla pierwszoklasisty?

Wyprawka dla ucznia pierwszej klasy to nie lada wyzwanie dla rodziców. Dorośli chcą, aby ich podopieczni mieli nie tylko praktyczne, ale także ładnie wyglądające akcesoria. Jednym z najważniejszych elementów wyprawki do szkoły dla pierwszoklasisty jest plecak, a jaki model wybrać, aby był najbardziej ergonomiczny?

Pierwszy plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Plecak dla pierwszoklasisty przede wszystkim powinien być wygodny. Ważne jest w tym przypadku postawienie na oddychający materiał, szczególnie w części stykającej się z plecami, dodatkowo wzmocnione dno, odpowiednio szerokie ramiączka i najlepiej dodatkowy pas zapinany z przodu na wysokości mostka, który będzie stabilizował sylwetkę dziecka. Niestety plecaki polskich uczniów nadal są bardzo ciężkie. Coraz więcej szkół inwestuje w szafki, w których dzieci mogą zostawiać w szkole książki i zeszyty, ale część z nich i tak muszą zabrać, aby odrobić lekcje czy przygotować się do zajęć.

 

Jeśli dalej zastanawiasz się, jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszy, to dobrze jest sprawdzić czy dany plecak przeszedł odpowiednie teksty jakościowe. Przetestowany plecak, wykonany z odpowiedniego materiału zapewni komfort Twojemu dziecku! Ponadto najlepiej jeśli plecak nie jest ciężki sam w sobie, dzięki czemu nie obciąży pleców dziecka i będzie łatwiejszy w praniu i suszeniu.

Plecak czy tornister? Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Tak naprawdę wiele zależy przy tym wyborze od preferencji rodziców i dziecka. Plecak jest z reguły lżejszy i zgrabniejszy, z kolei tornister ma bardziej ergonomiczny kształt i bardzo dobrze dopasowuje się do sylwetki dziecka. Tornistry niekoniecznie muszą przypominać te, które na myśl przychodzą obecnym 30. i 40-latkom. Niegdyś tornistry były bardzo ciężkie, szerokie, nieporęczne, obecnie wyglądem mogą niewiele różnić się od plecaków. Plecak do szkoły powinien przede wszystkim zapewniać komfort, bo dziecko będzie go nosić prawie codziennie. Tym bardziej plecak dla pierwszoklasisty powinien być dopasowany do jego postury, aby nie był zbyt dużym obciążeniem. Tornister dla pierwszoklasisty powinien mieć twarde dno, które zapobiegnie jego odkształceniom oraz wzmacniane suwaki. Dobrze, kiedy jest uszyty z nieprzemakalnego materiału, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie artykuły szkolne przed deszczem czy przypadkowym zalaniem.

Czym charakteryzuje się ergonomiczny plecak dla pierwszoklasisty?

Plecak ergonomiczny dla pierwszoklasisty posiada:

 

  • właściwą wagę – to praktycznie najważniejsze kryterium podczas wyboru plecaka lub tornistra dla pierwszoklasisty. Jeśli do wyboru zostały dwa plecaki, to zawsze warto wybrać jest ten lżejszy. Zapakowany plecak razem ze wszystkimi akcesoriami nie powinien przekraczać 15% wagi dziecka.
  • odpowiednią pojemność – warto od razu kupić odpowiedniej wielkości plecak, aby móc wszystko do niego zmieścić i wykorzystać także np. podczas szkolnej wycieczki. Dobry plecak powinien mieć pojemność ok. 10 litrów.
  • dopasowany kształt – plecak nie powinien być ani za duży ani za mały, za to idealnie przylegać do pleców dziecka.
  • oddychający materiał – szczególnie latem, aby dziecko się nie pociło lepiej jest zakupić plecak, którego materiał będzie oddychał.
  • utwardzone dno – utwardzone dno sprawi, że książki i zeszyty będą bezpieczne, a plecak nie ulegnie odkształceniom.
  • wzmocnione ramiączka – odpowiednio szerokie i dopasowane ramiączka ułatwią noszenie nawet cięższego plecaka.
  • odblaski – odblaski na plecaku zapewnią dziecku bezpieczeństwo po zmroku.

 

Jaki wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Najlepiej wygodny, lekki i mocny, bo plecak w rękach ucznia nie raz zostanie poddany próbom wytrzymałościowym.

Zdanie pierwszoklasisty też się liczy!

Obecnie uczniowie mają ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego plecaka do szkoły. Można je wybrać pod kątem płci ucznia, ale nie tylko, bo dostępne są również plecaki uniwersalne, np. w geometryczne kształty i o neutralnych kolorach, które sprawdzą się zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców. Plecaki dla dziewczynek mają zwykle żywe kolory, postacie z ulubionych bajek lub emblematy charakterystyczne dla uczennic np. gwiazdki, motylki, kwiaty itp.

 

Z kolei plecak dla chłopca będzie miał zwykle ciemniejsze kolory, również postaci z bajek, ale częściej będą to roboty czy superbohaterowie, a także inne charakterystyczne elementy np. takie jak samochody. Podczas wybierania plecaka warto jest także zapytać o zdanie samego ucznia. Dzieci już bardzo wcześnie określają swój gust, dlatego wspólny wybór plecaka będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]