Jak zadbać o bezpieczny powrót dziecka ze szkoły?

Moment w którym dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola, zerówki czy szkoły jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla niego, jak i jego rodziców. Jeszcze trudniejszy jest etap, kiedy dziecko dorasta i chce już samo chodzić do szkoły. Warto podjąć tę decyzję w odniesieniu do kilku czynników, takich jak m. in odległość do szkoły czy otoczenie, które dziecko będzie musiało pokonać.

Nauka samodzielności

Według prawa już 7-letnie dzieci mogą same chodzić do szkoły, jednak często placówki samodzielnie podnoszą ten próg np. do 10 lat lub w obawie o bezpieczeństwo, rodzice dłużej odprowadzają dziecko do i ze szkoły. Nieoceniona może być w tym przypadku pomoc dziadków, zaufanych dorosłych np. innych rodziców z klasy dziecka czy sąsiadki, która będzie odbierała dziecko ze szkoły.

Samodzielne wychodzenie do szkoły jak i powrót to duże ułatwienie dla rodziców, jednak, aby być w pełni spokojnym warto odpowiednio przygotować dziecko, aby jego droga do domu była w pełni bezpieczna. Warto wyposażyć więc pociechę w niezbędne elementy, dzięki czemu droga do szkoły będzie przyjemna i bez niepotrzebnego ryzyka. W tym celu z pewnością sprawdzą się naklejki odblaskowe, które można umieścić np. na plecaku. Naklejki odblaskowe dla dzieci mają różne kształty i mogą być umieszczone na plecaku, ubraniu, worku na buty, rowerze, hulajnodze itd.

Bezpieczna droga do domu – jak przygotować dziecko?

Wiele dzieci bardzo chętnie idzie i wraca samodzielnie ze szkoły. To dla nich synonim dorosłości, do której dąży wielu podopiecznych. Aby droga była bezpieczna warto ją dokładnie prześledzić z dzieckiem. Dorosły powinien zwrócić uwagę na wszystkie elementy takie jak skrzyżowania, sygnalizacja świetlna, przejścia dla pieszych, ostre zakręty, fragmenty bez chodnika, które dziecko będzie musiało pokonać. Dla osoby dorosłej pokonanie takiej drogi nie jest trudnością, dla dziecka po pewnym czasie też nie będzie, ale początki mogą przyprawić o szybsze bicie serca dziecko jak i dorosłych. Warto jeszcze popracować nad elementami takimi jak:

  • nauka odpowiednich nawyków – przed samodzielnymi wyprawami dziecka warto popracować z nim nad nauką odpowiednich nawyków. Należą do nich uważne przechodzenie przez pasy, unikanie niebezpieczeństwa, poruszanie się odpowiednią stroną drogi, obserwacja świateł, trzymanie się chodników i ciągów drogowych przeznaczonych dla pieszych. Zasady ruchu drogowego stanowią element nauki w szkole, ale dobrze jest kiedy dorośli również je stosują, bo dzieci najlepiej uczą się poprzez obserwację i naśladowanie rodziców.
  • odpowiedni zapas czasu – pośpiech nie jest dobrym sprzymierzeńcem, szczególnie w samodzielnej drodze do szkoły. Warto więc przygotować dziecko odpowiednio wcześniej, aby miało zapas czasu i nie musiało pędzić. Droga na skróty, aby się nie spóźnić jest niekoniecznie dobrym rozwiązaniem.
  • naklejki odblaskowe – dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie dziecka w odblaski, dzięki którym będzie lepiej widoczne po zmroku. Odblaski pozwalają na szybsza reakcję kierowcy i rozpoznanie pieszego na drodze. Dziecko wyposażone w odblaski jest lepiej widoczne z większej odległości, co pozwala kierowcy na zachowanie odpowiedniej czujności. Odblaski warto umieścić szczególnie na plecaku, który dziecko codziennie nosi, ale także na ulubionej kurtce. Warto wybierać akcesoria, które mają już wbudowane odblaski jak np. plecaki czy walizki na kółkach.
  • towarzystwo rówieśników – bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wspólne wracanie dzieci ze szkoły. Towarzystwo rówieśników nie tylko umili ten czas, ale także zapewni większe bezpieczeństwo. Wspólnie ze szkoły mogą wracać dzieci w różnym wieku mieszkające w sąsiedztwie.

Naklejki odblaskowe – mała rzecz a wielkie bezpieczeństwo

Naklejki odblaskowe na ubranie pozwalają na dostrzeżenie pieszego przez kierowcę już z odległości 130-150 metrów, podczas gdy bez odblasków pieszy jest widoczny na dystansie zaledwie 20-30 metrów, co może nie wystarczyć na poprawną reakcję!

Naklejki odblaskowe dla dzieci powinny być umieszczone w widocznym miejscu, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Z przodu najlepiej jest je umieścić bezpośrednio na kurtce dziecka. Dobrym rozwiązaniem są odblaski od razu wbudowane w plecak, jak ma miejsce w przypadku Plecaka szkolnego Coocazoo EvverClevver II. Dostępne są również naklejki odblaskowe na rower dla nieco starszych dzieci, które dojeżdżają do szkoły czy na dodatkowe zajęcia na rowerze. Odblaski przydatne są zwłaszcza jesienią i zimą, ale warto nosić je przez cały rok, aby zapewnić dzieciom maksimum bezpieczeństwa na drodze.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo, wybierz jedno z wyżej dostępnych rozwiązań. Zarówno naklejki odblaskowe, jak i plecak z wbudowanymi odblaskami sprawi, że maluch będzie nie tylko widoczny, ale także bezpieczny na drodze. To nie kosztuje zbyt wiele, a może ocalić zdrowie i życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]