Kiedy pierwszy portfel dla dziecka?

Wychowanie i nauczanie dziecka to bardzo złożone procesy, na które składa się edukacja w wielu dziedzinach. Uczymy dzieci zachowania przy stole, grzeczności, szacunku dla osób starszych, wiązania butów i czytania, często jednak zapominając o tak ważnym aspekcie jakim są finanse.

Edukacja na temat ekonomii zarówno w szkole jak i w domu bywa niewystarczająca, aby dziecko mogło się odnaleźć w świecie pieniądza.

Edukacja finansowa już od najmłodszych lat odpowiednio zaowocuje w przyszłości.

W pewnym wieku dzieci powinny nabierać wiedzy na temat wartości pieniądza, źródeł zarobkowania, oszczędności, aby w przyszłości lepiej radzić sobie z finansowymi wyzwaniami. W przyszłości dziecko otrzyma kieszonkowe, być może będzie miało założone konto, zacznie otrzymywać pieniądze od rodziny podczas ważnych uroczystości, dlatego dobrze jest wytłumaczyć mu co może zrobić z otrzymanymi środkami i jak rozsądnie nimi gospodarować.

Nauka dziecka na temat finansów nie jest łatwa, jednak każdy rodzic powinien się z nią zmierzyć, aby zapewnić swoim pociechom lepszy start w przyszłość.

Ekonomia dla dzieci, czyli jak uczyć najmłodszych wartości pieniądza?

O finansach należy z dzieckiem rozmawiać

Finanse to taki sam obszar do rozmowy jak miłość, rodzina, tradycja, wartości, religia itp. Nie należy go unikać, bo dobrze wyedukowane dziecko, to dziecko świadome na temat zalet i pułapek wynikających z posiadania pieniędzy. Dzieci chętnie uczą się poprzez zabawę, dlatego warto skorzystać z tego typu pomocy. Dostępne są gry i zabawy na tematy finansowe dla całej rodziny, w które mogą grać nawet dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat. Edukację finansową można rozpocząć od wprowadzenia pojęć takich jak praca, zawód i wynagrodzenie. Wówczas dziecku łatwiej będzie powiązać pochodzenie pieniędzy, dzięki czemu finanse staną się mniej abstrakcyjne.

Kupuj książki edukacyjne na temat finansów

Kolejnym bardzo pomocnym materiałem dydaktycznym są książki na temat finansów przygotowane specjalnie dla dzieci.

Treści opracowane przez specjalistów warto najpierw przeczytać samemu, a następnie objaśnić je wspólnie z najmłodszymi.

Książeczki podzielone są zwykle na przedziały wiekowe dzieci:

  • od 3 do 5 lat,
  • od 6 do 9 lat
  • od 10 do 12 lat.

Dzieci powyżej tego wieku mają już nabytą w pewien sposób naturalną wiedzę na temat finansów – uczestniczą w szkolnych składach, zakupach z rodzicami, sygnalizują pierwsze potrzeby, stąd powinny już być chociaż częściowo wyedukowane w tej materii.

Oprócz teorii postaw na praktykę

Oprócz rozmowy i wspólnej edukacji ważna jest również praktyka. Na początkowym etapie może to być zabawa np. wirtualnymi pieniędzmi lub tymi z gier i zabaw planszowych. Kolejnym etapem może być zakup świnki skarbonki i zachęcenie dziecka do odkładania do niej drobnych kwot. Dzięki temu można przekonać dziecko, że oszczędzanie się opłaca. Aby jednak dziecko miało co wrzucić do skarbonki warto pomyśleć o jego pierwszym kieszonkowym.

Oczywiście na przestrzeni lat wartość pieniądza ciągle się zmienia, dlatego wartość kieszonkowego należy dopasować do realiów rynkowych, wieku dziecka, jego potrzeb i osobistych możliwości. Oczywiście zwłaszcza w początkowych latach życia to rodzice dbają, by dziecku niczego nie zabrakło, jednak z czasem każdy młody człowiek chce mieć chociaż niewielki budżet, który będzie mógł samodzielnie wydać i właśnie takie gospodarowanie własnymi pieniędzmi będzie dla niego najlepszą nauką.

Dzieci naśladują rodziców

Dobry przykład idzie z góry i tak jak w innych dziedzinach, tak samo jeśli chodzi o finanse, to dzieci naśladują zachowania swoich rodziców. Pociechy patrzą w jaki sposób rodzice gospodarują domowymi finansami i często powtarzają ich nawyki. Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko podchodziło rozsądnie do pieniędzy i szanowało każdą kwotę, to sam również musisz to robić, bo młody człowiek będzie naśladował Twój stosunek do pieniędzy.

Kiedy kupić pierwszy portfel dla dziecka?

Pierwszy portfel to dla wielu dzieci dowód zaufania ze strony rodziców i powód do dumy. Pierwszy portfel w życiu powinien nie tylko podobać się dziecku, ale także być wygodny i poręczny. Wybór jest naprawdę ogromny.

Warto postawić na portfel z solidnym zapięciem i podziałem na banknoty i drobniejsze pieniądze. Dziecko będzie nosiło pieniądze do szkoły, na zajęcia dodatkowe, na spotkania z rówieśnikami, dlatego warto aby nie nosiło ich np. w kieszeni w spodniach, ale od razu wkładało do portfela.

Portfel warto kupić dziecku, w momencie kiedy rozpoczynamy mu dawać kieszonkowe.

Pierwszy portfel to dobry pomysł na prezent dla dziecka już w wieku zaledwie 4. lat. Dzięki portfelowi można będzie jeszcze bardziej zainteresować dziecko tematem finansów. Warto uprzedzić je, że będzie dostawało kieszonkowe np. raz w tygodniu lub raz na miesiąc, i nie naginać tego harmonogramu, aby nauczyło się gospodarować swoimi wydatkami. Dziecko świadome wartości i znaczenia pieniądza w świecie, lepiej poradzi sobie w dorosłym życiu pełnym finansowych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]