Od czego zacząć naukę zarządzania pieniędzmi? Wybierz pierwszy portfel dla dziecka!

Portfel dla dziecka to jedno z bardzo ważnych akcesoriów. Z jednej strony ma znaczenie symboliczne – świadczy o “dorosłości” jego właściciela, z drugiej zaś strony pełni wiele funkcji praktycznych – pozwala na bezpieczne przechowywanie drobnych sum, samodzielną personalizację oraz naukę o wartości pieniądza.

Umiejętność posługiwania się pieniędzmi, poznanie ich wartości, szeregowanie hierarchii wydatków to jedna z bardzo przydatnych umiejętności – dlatego warto rozpocząć jej naukę jak najwcześniej. Skuteczną pomocą może okazać się pierwszy portfel dla dziecka, który pozwoli mu przechowywać kieszonkowe. A jak najlepiej wybrać portfel dziecięcy? Jaki model się sprawdzi?

Jak wybrać portfel dziecięcy?

Wybór portfela dziecięcego nie jest łatwy. Najlepiej jest dopasować go do wieku dziecka. Najmłodsze dzieci mogą otrzymać portfel w formie saszetki, z jedną komorą, w której znajdą się drobne monety. Wraz z wiekiem można zakupić dziecku zdecydowanie bardziej rozbudowany portfel, w którym znajdzie się miejsce na banknoty, umieszczona zostanie legitymacja szkolna, a także drobne przedmioty takie jak np. karta na basen, mały kalendarzyk, wsuwka do włosów, karteczka z numerem do rodziców i adresem itp.

Wybierając portfele dla dzieci warto sugerować się ich wiekiem, ale także osobistymi preferencjami. Dobry produkt powinien ekscytować dziecko, które wejdzie w posiadanie nowej rzeczy. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na materiał z którego został wykonany produkt. Powinien być odporny na ścieranie, aby przechowywane pieniądze były w pełni bezpieczne. Oprócz tego warto wybrać portfel, który ma odpowiedni zamek. Z reguły najlepiej sprawdzają się portfele na suwak, ale powszechne są także te zamykane na zatrzask czy na rzep. Dobry portfel ma również wiele przegródek, w które można włożyć różnego rodzaju przedmioty. Banknoty powinny być oddzielone od monet. Niektóre akcesoria jak np. marka Coocazoo mają również specjalną zawieszkę, dzięki czemu można je przyczepić do plecaka, aby portfel przez przypadek z niego nie wypadł.

Ciekawe portfele dziecięce i młodzieżowe znajdują się w asortymencie sklepu internetowego NośTo. Warto zajrzeć na stronę razem z dzieckiem i wspólnie wybrać portfel, który przypadnie do gustu zarówno rodzicom jak i ich podopiecznym.

Czy portfel to początek oszczędzania?

Portfel może być bardzo dobrym wstępem do oszczędzania. Dziecko posiadając własne pieniądze i przechowując je w jednym miejscu będzie widziało ich dopływ czy też ubytek. Posiadanie i korzystanie z portfela uczy dzieci odpowiedzialności, aby nie zgubić pieniędzy lub nie wydać zbyt wiele na raz.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Według specjalistów najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki o pieniądzach i oszczędzaniu jest moment, kiedy dziecko idzie do szkoły. Z kolei jednym z najlepszych sposobów oprócz poznania teorii jest oczywiście praktyka. Dobrze jest od najmłodszych lat chodzić wspólnie z dzieckiem na zakupy i tłumaczyć mu dzięki czemu można zrobić zakupy lub dlaczego nie dostanie zbyt drogiej zabawki.

Dziecko warto także edukować na temat pracy – tłumaczyć korelację pomiędzy pracą wykonywaną przez rodziców i powiązanymi z nią zarobkami. Dzięki temu dziecko uczy się skąd biorą się pieniądze i jak trudno je zarobić, stad też będzie płynął wniosek odnośnie konieczności oszczędzania pieniędzy. Dla dziecka najlepszym wzorem do naśladowania są rodzice, także w kwestiach finansowych. Warto więc przyjrzeć się własnemu domowemu budżetowi i na jego podstawie edukować dziecko. Warto przedstawiać zalety oszczędzania np. zachęcić do oszczędzania na lepszą zabawkę zamiast kupować nieustannie nowe. Najlepiej, aby dziecko obrało sobie cel na jaki będzie oszczędzać i kiedy zwizualizuje sobie sukces np. oszczędzając na hulajnogę czy figurkę z ulubionej bajki i finalnie kupując ją. Oszczędzanie należy zawsze wiązać z nagrodą, ale też z pewnymi wyrzeczeniami.

Czym charakteryzują się portfele młodzieżowe?

Portfele młodzieżowe mają zwykle zdecydowanie więcej przegródek, do których można schować różnego rodzaju karty lojalnościowe czy pierwszą kartę do bankomatu. Produkty przeznaczone dla młodzieży wyróżniają się niebanalnym stylem i designem, dzięki czemu są chętnie noszone i wykorzystywane w praktyce. Młodzieżowy portfel najbardziej kreatywni mogą przyozdobić dodatkowymi naklejkami czy przywieszkami, dzięki czemu portfel nabierze niepowtarzalnego charakteru. Młodzieżowe portfele powinny mieć przegródkę na banknoty, różnego rodzaju karty, przegródkę oraz na zamek na monety, miejsce na fotografię. Portfel powinien mieć także odpowiedni rozmiar, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca.

Pierwszy portfel może być doskonałą zachętą do rozpoczęcia nauki o pieniądzach i ich oszczędzaniu. Wybierzcie wspólnie portfel przystosowany specjalnie dla dzieci, który spełni wymagania najmłodszych podopiecznych. Produkt wysokiej jakości sprawdzi się na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]