Twoje dziecko się garbi?

Lekarze biją na alarm. Liczba uczniów z wadami postawy, powodującymi w wieku późniejszym poważne schorzenia powiększa się z roku na rok. Nie pozwól aby twoje dziecko nosiło źle dobrany tornister.
Zadbaj o kręgosłup twojego dziecka!

Dostrzegasz wadę postawy u swojego dziecka? Sprawdź jaki tornister nosi codziennie do szkoły!

Szybkimi krokami zbliża się czas szkoły. Warto więc już teraz zastanowić się nie tylko nad podręcznikami jakie powinno się zakupić dziecku, ale również pomyśleć o dobrze dobranym tornistrze. Przed laty, gdy chłonny kolorów rynek zapełniał się różnorodnymi plecakami i tornistrami nikt tak naprawdę nie zwracał uwagi na konstrukcję tych produktów. Źle dobrane, w większości niezbyt wysokiej jakości materiały, wady konstrukcyjne, brak odpowiednich stelaży powodowało u dzieci noszących takie torby szereg schorzeń kręgosłupa, a w ślad za tym wady postawy. Lekarze biją na alarm. Liczba uczniów z wadami postawy, powodującymi w wieku późniejszym poważne schorzenia zwiększa się z roku na rok. Nie pozwól, aby twoje dziecko nosiło źle dobrany tornister. Zadbaj o kręgosłup twojego dziecka!

Standardowe plecaki i tornistry są lekkie, ale brakuje im stabilności. Brak stelaża, który wymuszałby utrzymywanie prawidłowej postawy jest tutaj zasadniczą wadą. Stelaż wraz z usztywnianą wkładką podłogową zapobiegają odkształcaniu się plecaka, nawet gdy zostanie wypakowany książkami po brzegi. Tradycyjne tornistry wykonane są najczęściej w celu obniżenia ich ceny z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Przez to plecy dziecka są zawsze przepocone, a w takiej sytuacji łatwo o przeziębienie. Dodatkowo niedopasowane oraz zbyt długie paski w tradycyjnych tornistrach powodują duże obciążenie kości i stawów. Stąd częstym obrazkiem są dzieci, które dźwigają swój tornister, bardzo nisko opuszczony, zwisający prawie do pośladków, bądź też noszą go na jednym ramieniu. Taki sposób noszenia torby szkolnej w pierwszych latach uczęszczania do szkoły, gdy organizm dziecka dopiero się kształtuje jest niedopuszczalny. Nowoczesna szkoła stawia coraz większe wymagania swoim uczniom. Z tego powodu bardzo istotnym jest, aby odpowiednio zapakować tornister. Ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, a cięższe rzeczy umieszczamy bliżej pleców, aby zachować prawidłowe wyważenie względem naturalnego środka ciężkości ciała. Istotne jest, aby ścianka przylegająca do pleców była usztywniona. Zadbajmy także o zawartość tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez nasze dziecko zbędnych rzeczy do szkoły.

Istotną zaletą dobrego tornistra są ergonomicznie ukształtowane paski. Paski wypełnione miękkim materiałem nie powinny uciskać ramion, a dodatkowa dwustopniowa regulacja długości oraz możliwość unieruchomienia gwarantuje idealne rozłożenie ciężaru. Rozwiązaniami uzupełniającymi są pasy biodrowe oraz pasy piersiowe. Wbudowany z tyłu i miękko wyściełany pas biodrowy oraz pas piersiowy z możliwością regulacji znajdujący się na przedzie pozwala dobrze przytwierdzić tornister do ciała. Pas piersiowy zapobiega zsuwaniu się szelek z ramion. W przypadku nie używania pas piersiowy oraz biodrowy można zdemontować.

Najlepsze tornistry posiadają również system regulacji szelek. Szelki powinny posiadać możliwość regulacji pod względem wysokości (Easy Adjust System) w zależności od długości pleców dziecka. Dzięki tej regulacji tornister rośnie wraz z dzieckiem i może być noszony przez cały czas szkoły podstawowej. Tornistry Step by Step posiadają taką regulację. Jest ona bardzo prosta w obsłudze, co umożliwia specjalna zakładka na rzep. Skala wielkości (S/M/L) pozwala ustawić odpowiednią wysokość. Producent Step by Step zadbał również o tak mały szczegół jak końcówki pasków, które wyposażone w haczyki można zaczepić, aby nie zwisały luzem.