Jaki plecak do szkoły średniej wybrać?

Szkoła średnia to bardzo wymagający czas dla każdego nastolatka. Z jednej strony trwają intensywne przygotowania do matury, z drugiej zaś młody człowiek odkrywa swoją niezależność, prowadzi życie towarzyskie i chce się stać coraz bardziej niezależny od rodziców. 

Szkoła średnia i kończący ją egzamin maturalny pozwala na późniejsze kontynuowanie nauki na studiach czy rozpoczęcie kariery zawodowej. Bez względu na to w której klasie znajduje się uczeń, to powinien on posiadać wygodny plecak, który będzie spełniał wiele funkcji na raz. Wybór plecaków szkolnych jest naprawdę duży, więc jaki powinien być plecak do szkoły średniej?

Czym powinien charakteryzować się dobry plecak szkolny?

Dobry plecak szkolny dla starszych uczniów szkoły podstawowej, jak i uczniów szkoły średniej powinien posiadać kilka cech, dzięki którym będzie wygodny i funkcjonalny, a należą do nich:

  • niska waga – plecaki szkolne powinny być przede wszystkim lekkie. Polscy uczniowie już i tak noszą ze sobą wiele dodatkowych kilogramów np. w postaci książek czy dodatkowych akcesoriów. Aby więc nie obciążać za bardzo kręgosłupa plecaki zarówno dla dzieci, jak i nastolatków nie powinny ważyć zbyt wiele. Lekki plecak nie zrazi młodszego dziecka, dzięki czemu będzie chętniej uczęszczało na różnego rodzaju zajęcia szkolne i pozaszkolne. Ciężar plecaka nie może doprowadzać do garbienia się dziecka czy noszenia plecaka zaledwie na 1 ramieniu, 
  • duża ilość przegródek – młodzież nosi do szkoły różnego rodzaju przedmioty. Oprócz książek może to być także strój na w-f, laptop, śniadaniówka. Aby móc rozsądnie rozdzielić te wszystkie przedmioty najlepszym wyborem będzie plecak z kilkoma przegródkami, 
  • liczne kieszenie – duża ilość kieszonek sprawia, że uczeń może dobrze schować drobniejsze przedmioty np. takie jak smartfon, klucze do domu czy portfel. Najlepiej jeśli plecak posiada kieszenie zapinane na suwak, które sprawią, że żaden wartościowy przedmiot nie wypadnie z plecaka,
  • wygodne szelki – szelki powinny mieć przede wszystkim odpowiednio dopasowaną długość i szerokość, aby nie wbijać się w barki, 
  • wyprofilowane plecy – nastolatki mają skłonności do garbienia się, dlatego wysokiej jakości plecak powinien mieć odpowiednio wyprofilowane plecy, aby pomóc zachować wyprostowaną sylwetkę, 
  • odblaski – każdy plecak szkolny powinien posiadać mocne odblaski, dzięki którym uczeń będzie dobrze widoczny zarówno w pochmurne dni, jak i po zapadnięciu zmroku. Odblaski powinny być umieszczone w widocznych miejscach, aby móc szybko zlokalizować poruszającego się po drodze ucznia, 
  • design – starsi uczniowie kupując plecak zwracają uwagę także na jego wygląd, dlatego wybór plecaka razem z nastolatkiem to najlepszy sposób na trafiony zakup. 

Wybieramy plecak młodzieżowy – na co zwrócić uwagę?

Plecaki młodzieżowe powinny mieć kilka cech, dzięki którym przypadną do gustu starszym uczniom. Warto szukać plecaka młodzieżowego do liceum z przegródką do przechowywania laptopa. Starsi uczniowie często zabierają ze sobą do szkoły przenośne komputery, dlatego warto wybrać plecak, w którym laptop będzie bezpieczny i oddzielony od pozostałych szkolnych akcesoriów. 

Oprócz tego warto wybrać plecak z wytrzymałych i łatwych do prania materiałów. Plecaki szkolne szybko się brudzą i ważne jest, aby móc je swobodnie wyczyścić, a nie zawsze prać w całości. Młodzieżowy plecak powinien także atrakcyjnie wyglądać. Z pewnością jego wygląd to jedna z głównych cech na którą zwróci uwagę każdy nastolatek. Popularne zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców są plecaki w sportowej stylistyce.

Lekki plecak, duży plecak – cechy praktycznego plecaka

Praktyczny plecak powinien mieć przede wszystkim odpowiednie rozmiary i być lekki. Warto pamiętać o tym, że książki mają różnego rodzaju formaty, a ponadto nastolatek będzie nosił w plecaku również takie akcesoria jak laptop czy strój na w-f. Odpowiedni rozmiar jest więc podstawą podczas wybierania praktycznego plecaka. Podobnie jest z jego wagą. Wyjściowa waga plecaka powinna być jak najniższa, aby zapewnić podopiecznemu komfort noszenia. Usztywniane plecy i pas piersiowy będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa w najbardziej delikatnych odcinkach. 

Jakie plecaki szkolne wybierają licealiści?

Licealiści to już prawie dorośli, którzy lubią się wyróżniać, dlatego często mają swoje drobiazgi, które chcą zabierać ze sobą do szkoły. Dlatego młodzież w szkole średniej lubi plecaki z dużą ilością komór i licznymi kieszeniami na suwaki, aby móc schować tam swoje skarby. Oprócz tego w szkole średniej można już nieco zaznaczyć swój indywidualny styl i charakter, dlatego plecak licealisty powinien być dopasowany do jego charakteru i preferencji. Warto wybierać modele w których zmieszczą się buty czy butelka wody.  

Wybór plecaka młodzieżowego nie jest łatwy. Z jednej strony to uczeń ma najwięcej do powiedzenia w kwestii wyboru plecaka, bo jest już prawie dorosły i będzie go nosił na co dzień, jednak rodzice mogą dać młodemu dorosłemu cenne wskazówki odnośnie finalnego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]