Plecak czy tornister – co będzie lepszym rozwiązaniem dla pierwszoklasisty?

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty? Przed takim dylematem staje każdy rodzic, kiedy jego dziecko od września wybiera się do szkoły i rozpoczyna 1 klasę. Dorośli pragną zapewnić swoim pociechom wszystko co najlepsze, dlatego wybór odpowiednich akcesoriów do szkoły jest bardzo ważny. Warto jeszcze przed rokiem szkolnym wybrać wszystkie niezbędne przedmioty, aby pierwszy dzień w szkole mimo wielu emocji upłynął dziecku i rodzicom na samych pozytywnych wspomnieniach.

Tornister a plecak – podobieństwa i różnice

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między plecakiem, a tornistrem do szkoły. W pierwszej chwili może wydawać się, że oba te przedmioty praktycznie się nie różnią, jednak nie jest to prawdą. Są cechy, które pozwalają skutecznie odróżnić plecak od tornistra. Plecak szkolny z reguły jest lżejszy i bardziej plastyczny – zwykle składa się z miękkich materiałów i łatwiej go wyginać. Ponadto plecak ma niską wagę, jest bardziej kompaktowy (ze względu na brak ramy), a także posiada wiele przedziałek i komór. Przyznaje się, że plecak jest zwykle lepszym rozwiązaniem dla starszych uczniów, którzy są już przyzwyczajeni do noszenia wszystkich szkolnych atrybutów na plecach i ich kości są bardziej przygotowane na tego rodzaju obciążenie.

Z kolei tornistry są bardziej sztywne, oparte o specjalną ramę. Dzięki temu tornister lepiej utrzymuje swój kształt. Zaletą tornistra jest fakt, że jego ciężar lepiej rozkłada się na plecach, dzięki czemu nie obciąża tak bardzo kręgosłupa. Tornister ma zwykle także utwardzone dno, dzięki czemu noszone rzeczy są bardziej uporządkowane, a także ze względu na usztywnienie pleców nie będą się w nie wbijać, nawet jeśli są nieprawidłowo ułożone. Tornister dobrze izoluje przedmioty wewnątrz od pleców. Jak widać zarówno plecaki, jak i tornistry mają swoje wady i zalety. Tornister a plecak – które z nich lepiej wybrać?

Plecak czy tornister do pierwszej klasy?

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty? W obliczu wszystkich zalet i wad wybór nie jest prosty. Zarówno plecak, jak i tornister mogą sprawdzić się w określonych przypadkach. Jeśli więc zastanawiasz się co będzie lepsze – tornister czy plecak do pierwszej klasy to postaw na opinię specjalistów. Według nich plecak sprawdzi się zdecydowanie lepiej dla starszych uczniów, z kolei tornister dla młodszych, w tym pierwszoklasistów. Tornister ma mocniejszą i stabilniejsza budowę, dzięki czemu jest znacznie zdrowszy dla pleców. Dzięki swojej budowie pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru na plecach i lędźwiach. Aby nie zrazić dziecka do pierwszych dni w szkole warto wybrać lekki tornister, który sam w sobie nie będzie dodatkowym obciążeniem. Plecak czy tornister? Wybór nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy także od preferencji samego ucznia. Warto wspólnie wybrać odpowiedni plecak czy tornister do szkoły, który będzie nie tylko wygodny i bezpieczny dla dziecka, ale także taki, który z przyjemnością będzie codzienne zakładać. Wybór jest naprawdę duży. Warto zajrzeć do sklepu internetowego Noś to, w którym można znaleźć szeroki wybór plecaków i tornistrów dla dziewczynek i chłopców. Oprócz dostępnych wzorów i kolorów warto jeszcze zainteresować się takimi aspektami jak waga plecaka lub tornistra, ilość przegródek, a także obecność odblasków, mocny suwak i prosty do prania materiał.

Kiedy sprawdzi się tornister?

Tornister sprawdzi się szczególnie dla początkujących uczniów, którzy jeszcze nie są przyzwyczajeni do noszenia znacznego obciążenia na plecach. Tornister jest sztywny, ma mocniejszą konstrukcję, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla pleców i pozwala zachować dziecku stabilniejszą postawę. Trzeba jednak uważać na wagę tornistra i wybrać ten najlżejszy z dostępnych. Tornister pomaga młodemu uczniowi w nauce nawyków – takich jak układanie książek i wszystkich akcesoriów oraz grupowanie ich w poszczególnych przegródkach. Często jednak wymaga oddzielnego noszenia np. worka na kapcie, bo ten zwyczajnie się do niego nie zmieści.

W jakiej sytuacji warto zainwestować w plecak?

Plecak szkolny to zdecydowanie lepszy wybór w przypadku starszych uczniów. Plecak jest bardziej miękki i plastyczny – często można spakować do niego o wiele więcej niż do tornistra, co przyda się bardziej uczniom liceum czy starszych klas szkoły podstawowej.

Wybór pomiędzy plecakiem, a tornistrem nie jest łatwy. Warto podjąć decyzję wspólnie z dzieckiem, aby wybrać akcesoria, które będą dla niego bezpieczne i wygodne z perspektywy rodzica, a także atrakcyjne wizualnie z punktu widzenia dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]